تبلیغات
♥♥♥♥♥♥♥دانلودفیلم♥♥♥♥♥♥♥ - اموزش
♥♥♥♥♥♥♥دانلودفیلم♥♥♥♥♥♥♥
گفته بودم چو بیا یی غم دل با تو بگویم چه بگویم که غم از دل برود چون تو بیایی
سه شنبه 15 بهمن 1387 :: نویسنده : R DOLAT ABADI
▪ سرعت بارگذاری (load) صفحات :
از مهمترین نكات در طراحی وب توجه به سرعت بارگذاری (load) صفحات سایت است كه علی رغم این اهمیت، كمتر به آن توجه می شود. با استفاده از تكنیكهای برنامه نویسی و طراحی وب، سرعت بارگذاری صفحات را تا حد امكان افزایش دهید. دقت داشته باشید كه اكثر كاربران، تحمل زیادی ندارند.
▪ پر رنگ كردن كلمات كلیدی :
در مقالات و متون طولانی قرار گرفته در سایت، كلمات و عبارات كلیدی را پر رنگ كنید. با این كار به كاربران اجازه می دهید بدون مطالعه ی كل مطلب، یك طرح كلی در مورد آن در ذهن خود ترسیم كند.
▪ استفاده از متدهای جدید :
همیشه سعی كنید از جدیدترین متدهای طراحی سایت اسفقاده كنید. بسیاری از روشهای قدیمی ساخت سایت دیگر مناسب نیست. برای مثال استفاده از فریم ها (Frames) ، اكتیوایس ها (ActiveX) ، اپلتهای جاوا (JAVA Applets) و ... اگرچه در بسیاری از مواقع جوابگوی نیازهای برنامه نویسان (طراحان) سایتها است ولی استفاده از آنها دیگر توصیه نمی شود.

▪ كد نویسی بدون اشتباه‌ :
در نوشتن كدهای html از نرم افزارهای ساخته شده برای این منظور استفاده كنید. استفاده از نرم افزارهایی چون Macromedia Dreamweaver باعث كاهش تعداد خطاهای احتمالی در كدهای یاد شده می گردند.
▪ اعتبار سنجی سایت :
پس از كد نویسی و طراحی سایت، معتبر بودن كدهای نوشته شده را با استفاده از نرم افزارهای مربوط به آن بررسی كنید. برای مثال برای اعتبار سنجی كدهای HTML و CSS به ترتیب از نرم افزارهای آنلاین HTML-Validator و CSS-Validator استفاده نمایید.
▪ استفاده كمتر از فایلهای فلش :
انیمیشن های فلش بسیار جذاب و زیبا هستند ولی زیبایی آنها همیشه نمایان نمی شود. بعضی از كاربران سایت شما ممكن است به علت نصب نبودن flash player امكان مشاهده ی تمامی بخش های سایت را نداشته باشند و در این صورت در اغلب مواقع با یك كلیك از سایتتان خارج می شوند. علاوه بر این استفاده بیش از حد از این انیمیشنها عملیات شناسایی سایت توسط موتورهای جستجو را با مشكلاتی روبرو می كند.
▪ استفاده كمتر از تصاویر حاوی عبارات كلیدی :
در سایت خود هیچ وقت از نوشته هایی كه به فرمت تصویری (عكس) ذخیره شده اند استفاده نكنید. موتورهای جستجو قابلیت استخراج این متون را ندارند.
آموزش نصب ویندوز xp

ابتدا باید یك cd ویندوزxp داشته باشید . دقت كنید كه این cd باید bootable باشد. اگر میخواهید كه ویندوز فعلی را تبدیل به ویندوز xp كنید یا update كنید نیازی به cd بوت ندارید. cd ویندوز را درون cd rom گذاشته و ویندوز اتوماتیك auto run خواهد شد.دقت كنید كه اگر بخواهید ویندوز فعلی خود را كه مثلا 98 یاme یا2000 میباشد را update كنید اطلاعات شما مثلا my document شما و برنامه های نصب شده شما حفظ خواهد شد.ولی اگر ویندوز شما ایراد دارد.بهتر است ان را از اول فرمت و نصب كنید كه این نوع نصب در اینجا توضیح داده شده است.

بعد از این كه cd ویندوز را گذاشتید. خود به خود مرحله نصب ویندوز شروع خواهد شد . روی گزینه install windows xp كلیك كنید.

در قسمت بعد از شما پرسیده میشود كه میخواهید یك ویندوز جدید نصب كنید یا ویندوز فعلی را update كنید در صورتی كه در ویندوز فعلی شما ایرادی ندارد و میخواهید ان را تبدیل به xp كنید این مرحله را رد كنید و دست نزنید زیرا به طور خودكار upgrade recommandedانتخاب شده است.ولی چنانچه قصد دارید ویندوز جدیدی در درایوی دیگر نصب كنید باید new instalation را انتخاب كنید.در این صورت بعد از نصب كامل ویندوز xp هنگامی كه سیستم را روشن میكنید دو منو ظاهر شده و از شما پرسیده خواهد شد كه میخواهید وارد كدام ویندوز شوید.بدین ترتیب شما 2 ویندوز خواهید داشت.

در مرحله بعد باید سریال ویندوز را وارد كنید این سریال احتمالا در پشت كیس cd یا درون خود cd داخل فایلی به نام serial یا cd key یا readme نوشته شده.

در قسمت بعد روی دكمه advanced option كلیك كرده و در پنجره جدید گزینه دوم را تیك بزنید.این برای این است كه شما درایوی را كه ویندوز در ان ریخته شود را انتخاب كنید.همچنین جهت تسریع كار میتوانید گزینه اول را تیك بزنید تا تمامی فایلهای ویندوز روی هارد ریخته شده و از انجا نصب شوند.بر روی ok كلیك كنید. در قسمت پایین میتوانید زبان خود را انتخاب كنید ان را farsi‌انتخاب كنید تا ابزار فارسی نصب شوند. (اگر تصمیم دارید از فارسی سازی مثلAnzan2 استفاده كنید این قسمت را دست نزنید).حال بر روی next كلیك كنید.

در این مرحله از شما سوال میشود میخواهید نصب ویندوز رو از اینترنت به روز كنید؟ چنانچه مایل باشید میتوانید گزینه بالا را انتخاب كرده و next را بزنید در این صورت اخرین update ها از اینترنت دانلود خواهد شدولی با انتخاب گزینه پایینی بدون update وارد مرحله بعد می شوید.به هر حال بعد از رد كردن این قسمت فایلهای ضروری اتوماتیك كپی یا دانلود خواهند شد و سیستم restart خواهد شد.

منتظر بمانید تا ویندوز مراحل نصب را طی كند بعد از این كه به متنی كه حاوی توضیحات مایكروسافت و نوعی قرارداد با شما میباشد رسیدید.روی F8 كلیك كنید تا تائید شود.

در قسمت بعد چنانچه شما قبلا ویندوزی داشته باشید از شما خواهد شد كه میخواهید روی همان ویندوز نصب شود یا انتخاب با شما باشد. با زدن دكمه R میتوانید روی همان ویندوز نصب كنید و با زدن دكمهEsc‌ انتخاب درایو ظاهر خواهد شد.پیشنهاد ما Esc‌میباشد.

اگر Esc‌را زده باشید این قسمت یعنی قسمت انتخاب درایو ظاهرمی شود. میتوانید درایو مورد نظر را انتخاب كنید همچنین با زدن دكمه D‌میتوانید درایو را پاك كنید تا بعدا تبدیل به درایو جدید یا تبدیل به دو یا چند درایو كنید. بعد از این كه D را بزنید دوباره دكمه L‌رابزنید حال درایو پاك شده.میتوانید درایو پاك شده را انتخاب و با زدن دكمهC‌ان را دوباره بسازید.وقتی ان را میسازید میتوانید هجم ان را تایین كنید .مثلا اگر میخواهید درایو را تبدیل به دو درایو كنید.باید هجم فعلی را تبدیل به 2 كرده و Enter كنید.حال دو درایو جدید خواهید داشت.البته برای عوض كردن یا تقسیم هجم درایو میتوانید از Partition Magic هم استفاده كنید كه اموزش ان در بخش اموزش گذاشته شده.یا این كه برای ساخت پارتیشن های خود باید Fdisk ‌را بلد باشید كه ان هم در قسمت اموزش یاد داده شده است. به حر حال با انتخاب درایو مورد نظر خود میتوانید وارد قسمت بعد شوید.

در اینجا میتوانید انتخاب كنید كه فرمت درایو شما چه باشد FAT یا NTFS‌تفاوت این دو را در اینجا ببینید و انتخاب كنید.بهتر است گزینه هایی كه جلوی ان كلمه Quick‌ نوشته شده را انتخاب نكنید زیرا فرمت كامل مناسب تر است. بعد از این كه مراحل را رد كردید ویندوز فرمت انتخابی شما را اغاز كرده و سپس فایلهای مورد نیاز را كپی میكند. سپس سیستم restart خواهد شد.

بعد از شروع مجدد سیستم منتظر بمانید تا مرحل نصب اتوماتیك پیش برود تا اینكه شما با پنجره ای مواجه خواهید شد.در اینجا زبان خود را انتخاب میكنید .چنانچه در قسمت چهارم شما فارسی را انتخاب كرده اید این قسمت را دست نزنید . فقط در قسمت details عربی را remove‌ كنید(البته این كار بستگی به نوع كیبورد شما دارد ولی در اكثر كیبوردها با این كار چند ایراد جزئی بر طرف خواهد شد به هر حال فارسی سازی ویندوز xp كامل نیست و ایراداتی در حروف ی پ ژ گ احتمالا خواهید داشت برای فارسی كردن ویندوز میتوانید از یك فارسی ساز استفاده كنید) رو دكمه ok زده و next‌كنید.

از اینجا به بعد برای هر دو حالت نصب از روی ویندوز و نصب از boot مشترك میباشد.

در این جا نام خود و نام كمپانی یا شركت یا هرچه دوست دارید.مثلا home

در اینجا نام كامپیوتر خود را مینویسید كه نامی به عنوان پیش فرض نوشته میشود.در قسمت پایین میتوانید پسور مدیریت كامپیوتر را وارد كنید به این ترتیب كسی نمیتواند به جای شما وارد شود زیرا شما مدیریت كامپیوتر را دارید و میتوانید حتی برای استفاده كننده های دیگر هم قواعدی خواص تایین كنید مثلا برادر كوچك شما نتواند فایلها را پاك كند.

این قسمت برای تنظیمات اتصال به اینترنت است.روی منوی پایین روی اول زده و ایران را انتخاب كنید.در قسمت What Area Code استان را میزنید مثلا برای تهران 021 در قسمت dial nomber چیزی ننویسید.و در پایین هم نوع ارتباط تلفنی خود تون یا پالس را انتخاب كنید و next كنید.

در اینجا ساعت محلی را انتخاب میكنید.جلوی time zone‌ اگر در ایران هستید GMT+03:30 Tehran‌ را انتخاب كنید.و بر روی next كلیك میكنید .ویندوز نصب را ادامه داده و سر انجام به پایان میرساند و سیستم restart خواهد شد.

بعد از شروع مجدد ویندوز از شما سوالاتی خواهد شد شما تمام گزینه هایی كه از شما میخواهد ویندوز را توسط اینترنت رجیستر كنید را كنسل كنید(باید گزینه های پایین را انتخاب كنید) زیرا هنوز معلوم نیست مودم شما به درستی كار میكند یا نه ؟

سپس در اخر از شما خواسته میشود 5 user معرفی كنید كه شما برای اولی نام خود را وارد كرده و finish را بزنید.حال شما وارد ویندوز جدید شده اید.

 

نصب ویندوز از بوت

برای این كه ویندوز را از اول نصب كنید باید یك cd بوت داشته باشید هنگامی كه سیستم را روشن میكنید كلید delete را نگه دارید و وارد تنظیمات setup شوید.اكثر mother board های جدید در همان بالا منوی boot‌را دارند كه شما با زدن كلید های چپ و راست میتوانید وارد ان شوید و بوت اول خود را cdrom انتخاب كنید.باید روی ان enter‌ زده و cdrom ‌را انتخاب كنید.سپس روی exit رفته و save and exit‌ یا چیزی شبیه به این را بیاد انتخاب كنید كه تنظیمات شما را زخیره كند.حال هنگام روشن كردن سیستم اگر cd بوت در سیستم باشد میتوانید از ان استفاده كنید.بعد از این كه cd بوت شد و هنگامی كه گفته میشود press any key .......... دكمه ای را بزنید تا وارد مراحل نصب ویندوز شوید.

منتظر بمانید تا ویندوز مراحل نصب را طی كند بعد از این كه به متنی كه حاوی توضیحات مایكروسافت و نوعی قرارداد با شما میباشد رسیدید.روی F8 كلیك كنید تا تائید شود.

در قسمت بعد چنانچه شما قبلا ویندوزی داشته باشید از شما خواهد شد كه میخواهید روی همان ویندوز نصب شود یا انتخاب با شما باشد. با زدن دكمه R میتوانید روی همان ویندوز نصب كنید و با زدن دكمهEsc‌ انتخاب درایو ظاهر خواهد شد.پیشنهاد ما Esc‌میباشد.

اگر Esc‌را زده باشید این قسمت یعنی قسمت انتخاب درایو ظاهرمی شود. میتوانید درایو مورد نظر را انتخاب كنید همچنین با زدن دكمه D‌میتوانید درایو را پاك كنید تا بعدا تبدیل به درایو جدید یا تبدیل به دو یا چند درایو كنید. بعد از این كه D را بزنید دوباره دكمه L‌رابزنید حال درایو پاك شده.میتوانید درایو پاك شده را انتخاب و با زدن دكمهC‌ان را دوباره بسازید.وقتی ان را میسازید میتوانید هجم ان را تایین كنید .مثلا اگر میخواهید درایو را تبدیل به دو درایو كنید.باید هجم فعلی را تبدیل به 2 كرده و Enter كنید.حال دو درایو جدید خواهید داشت.البته برای عوض كردن یا تقسیم هجم درایو میتوانید از Partition Magic هم استفاده كنید كه اموزش ان در بخش اموزش گذاشته شده.یا این كه برای ساخت پارتیشن های خود باید Fdisk‌را بلد باشید كه ان هم در بخش اموزش یاد داده شده است. به حر حال با انتخاب درایو مورد نظر خود میتوانید وارد قسمت بعد شوید.

در اینجا میتوانید انتخاب كنید كه فرمت درایو شما چه باشد FAT یا NTFS‌تفاوت این دو را در اینجا ببینید و انتخاب كنید.بهتر است گزینه هایی كه جلوی ان كلمه Quick‌ نوشته شده را انتخاب نكنید زیرا فرمت كامل مناسب تر است. بعد از این كه مراحل را رد كردید ویندوز فرمت انتخابی شما را اغاز كرده و سپس فایلهای مورد نیاز را كپی میكند. سپس سیستم restart خواهد شد.

بعد از این كه سیتم restart شد كاملا صبر كنید تا ویندوز مراحل نصب را ادامه دهد اگر به پنجره وارد كردن كد ویندوز رسیدید كدی كه در كیس ویندوز یا در فایلی متنی با نام serial یا cd key قرار دارد وارد كنید.این پنجره بستگی به تنظیمات شما ممكن است در این قسمت یا در قسمتهای بعد ظاهر شود.

در اینجا زبان خود را انتخاب میكنید .برای این كه امكان تایپ فارسی داشته باشید روی customize‌كلیك كرده و تب language را انتخاب كنید سپس هر دو تیك را علامت بزنید و apply را بزنید تا فایلهای مربوط نصب شوند بعد در قسمت details روی add كلیك كرده و فارسی را اضافه كنید. رو دكمه ok زده و next‌كنید.
 


آموزش پارتیشن بندی


امروز قصد دارم آموزشی رو برای افراد مبتدی تر قرار بدم و اون هم پارتیشن بندی هارد دراو هستش شاید شما هم موقع نصب مجدد ویندوز به فکر تغییر پارتیشن های هارد کامپیوترتون افتادین ولی از پارتیشن بندی چیزی نمی دونستین امیدوارم که این آموزش بتونه شما رو با نحوه صحیح پارتیشن بندی هارد آشنا بکنه:
نكته : ابتدا شما میبایست روش بوت كردن سیستم از طریق Floppy و یا CD-Rom را یاد بگیرید

 


در هنگام روشن شدن سیستم دكمه DELET (در بعضی كامپیوتر ها دكمه دیگر) را پائین نگه دارید تا وارد Setup شوید.
دستگاه را به گونه ای تنظیم كنید كه اولین وسیله بوت شدن CD-Rom باشد.یعنی وارد قسمت Bios featurs setup
شده و اولین وسیله بوت شدن را CD قرار دهید.سپس روی گزینهSave &Exit setup كلیك كرده و از Setup خارج
شوید.در اینجا سوالی مبنی بر (Save to cmos and exit (Y/N از شما پرسیده می شود.كلید Y را فشار دهید دهید تا سیستم
دوباره Restart شود.
بعد از Restart سیستم سه پیغام زیر ظاهر میشود:
CD-ROM Start up menu
1.Boot from hard disk
2.Boot from CD-ROM

سپس گزینه 2 را اتنخاب كرده تا سیستم از روی CDبوت شود.
بعد از آن پیغام های زیر صادر می گردد:
Microsoft Widows98 Start up menu
1.Start Windows98 Setup from CD-Rom
2.Start Computer with CD-Rom supprt
3.Start computer without CD-rom Support
4.View the Help file

شما گزینه 2 را انتخاب كنید .پس از چند لحظه جلوی پرامپت درایو(مثلاF:\> )فرمان Fdisk را تایپ و
كلید Enter رو بزنید.
فورا پیغامی مبنی بر اینكه ظرفیت Hard شمااز 512 بیشتر است ضاهر میشود.

كلید Y وسپسEnter رو فشار بدین.سپس صفحه اصلی Fdisk ظاهر میشود.
Fdisk option
current fixed disk drive:1
choose 1 of the following:
1.creat dos partion or logical dos drive
2.set active partion
3.delet partion or logical dos drive
4.display partion information
Enter choice:…

این صفحه شامل گزینه هایی جهت انجام اعمال مختلف بر روی دیسك سخت میباشد.
توجه:
در پارتیشن بندی و كار با Fdisk با سه اصطلاح بر خورد میكنید كه عبارتند از Primery ,Extended,logical
برخورد میكنید كه سیستم عامل از دوتای اولی استفاده میكند.درایو C كامپیوتر همان Primery hsj و بقیه Extended
هستند.در Fdisk ابتدا Primery و بعد Extended ایجاد میكنیم.وبرای حذف پارتیشن ها برعكس ایجاد اونا عمل میكنیم.
توجه : ابتدا در صورت وجود پارتیشن آنها را پاك میكنیم
خب از پن پنجره اصلی گزینه 3 رو انتخاب كنین.سپس پنجره ای ظاهر میشه كه از او گزینه:
3.Delet logical dos drive in the extended dos partion
بعد از این كار صفحهای شامل پیغام های زیر ظاهر میشه:
WARNING!Data in deleted logical dos drive will be lost
What drive do you want to delete?

سپسس شما نام آخرین درایو Hard خودتان را وارد كنید وenter رو بزنین.سپس EnterVolume ظاهر میشه
كه شما یاید برچسب درایوتان رو وارد كنین یا اگه بر چسبی نداره Enter رو بزنین.(اگه درایو شما برچسب داشته باشه
مثلا به جای حرف Dبرچسب اون مثلا MyDriveظاهر میشه)سپس پیغام زیر ظاهر میشه:
Are you sure?(Y/N)?[Y]
برای تایید حرف Yرو بزنین و بعد Enter و به همین ترتیب همه درایوهای منطقی(Logical) رو پاك كنین.بعد از پاك شدن همه
درایوهای منطقی پیغام زیر ظاهر میشه.
All logical drive deleted in the extended dos partion
سپس چند بار دكمه Esc رو بزنین تا وارد صفحه اصلی بشین. (Fdiskoption)بعد دكمه 3 (Delet partion….)
از صفحه بعدی ظاهر شده (Delet extended dos partion)رو انتخاب كنین.بعدیه پیغام (Warning………) ظاهر
میشه كه باید شما كلید Yرو بزنین بعد Enter.سپس پیغام زیر ظاهر میشه:
Exttended dos partion Deleted
دكمه Esc رو بزنین تا وارد صفحه اصلی بشین.(Fdisk Option).بعد باز گزینه 3 بعدش از صفحه باز شده گزینه ا رو وارد كنین.تا پارتیشن اولیه خذف شه.(Delet primery dos partion).
سپس پیغام (Warning data in the deleted primery dos partion will be lost.زیرپیغام :
What primery partion do you want to delete?[1]
شما كلید Enter رو بزنین.پیغام زیر ظاهر میشه:
Enter volume labe…?[]
در صورت وجود بر چسب(احتمالا ندارین)آن را تایپ و Enter رو بزنین در غیر این صورت Enter رو بزنین.
پیغام :Are you sure(Y/N) كه گزینه Yسپس كلید Enter رو بزنین.پیغام زیر ضاهر میشه:
Primery dos partion deleted
دكمه Esc را بزنین تا وارد صفحه اصلی بشین.حالا پارتیشن های شما حذف شده .
برای ایجاد پارتیشن از صفحه اصلی گزینه 1 یعنی(1.Create dos partion or logical…..) رو بزنین .
بعد از طی این مراحل صفحه ای با مشخصات زیر حاصل میشود:
Creat dos partion or logical dos drive
Current fixed disk drive:1
Choose 1 of the following:
1.creat primery dos partion
2.creat extended dos partion
3.creat logical dos drive in extended dos partion
Enter choice:

سپس كلید 1 راتایپ وenter رو بزنین.مدتی صبر كنید تا 100% CompleteوVerifying drive integrityتا
100%كامل شه.بعد از اون پیغام زیر ظاهر میشه:
Creat primery dos partion
Current fixed disk drive:1
Do you wish to use the maximum available………………
Press Esc to return to fdisk options

كادر بالا از شما می پرسه كه آیا می خواهید تمام دیسك سخت پارتیشن اولیه(Primery)گردد؟شما دكمه Nرا تایپ
كرده وسپس Enter رو بزنین.سپس مدتی صبر كنید تا 100%كامل بشه …بعدش صفحه زیر ظاهر میشه:
Creat primery dos partion
Current fixed………..
Total disk space is ……..mbytes(1mb=……….)
Maximum space avalable for partion is…….
Enter partion size in mbytes or ……….
Press esc …………

صفحه بالا ظرفیت هارد شما را كه برای این عمل در دسترس میباشد رو اعلام میكنه شما باید در این مرحله برای درایو
Strart up تان مقداری را در مقیاس مگا بایت وارد كنید(البته درصد هم میشه).
توصیه:
1.آنهای كه هارد 20 دارن 3000 رو بزنن
2.هارد 30 ،4000یا 4500
3.هارد 40 به بالا تا 80،6000یا 5500
4.هاردهای 20 به پایین به نسبت 2500،2000،1500،1000
5…
بعد از وارد كردن مقدار Enter رو زده تا پیغام زیر ظاهر بشه:
Primery dos partion created
سپس Escرو زده تا وارد صفحه اصلی Fdiskبشین.از صفحه اصلی گزینه ا(Creat dos ………or logical…..)
واز صفحه بعدی گزینه 2 (Creat extended dos partion)رو زده مدتی صبر كنید تا 100%كامل شه.سپس
صفحه زیر ظاهر میشه:
Creat extended dos partion
Current fixed……….
Partion status type volume label mbytes…….
C:1 pri…
Total disk space is……….
Enter partion size in mbytes or per…………………….
No partion defind
Press esc……………

سپس كلید Enter رو بزنین.تا پیغام (Extended……..)ظاهر شه.
حالا كلید Esc رو بزنین تا سیستم به طور اتوماتیك وارد بخش ایجاد درایوهای منطقی شه.مدتی صبر كنید تا 100%
تمام بشه سپس از صفحه بعدی ظاهر شده عدد دلخواه خودتان به مگابایت رو برای درایو D:وارد كنید.مدتی صبر كنید
تا100%كامل شه.بعد از این مرحله(یا احیانا Restart system)ماجرا رو برای درایو های منطقی دیگه از قبیل E تا Z
ادامه بدبن تا جاییكه هارد شما تموتم شه.
توصیه:
سعی كنید كه حتی الامكان درایو هایتان كم باشهمعمولا 4 درایو كافیه بعد از اینكه تمام هارد پارتیشن بندی شد پیغام :
All available disk space in the extended dos ……………………
ظاهر میشه.حالا دكمه Esc رو بزنین تا وارد صفحه اصلی بشین.از صفحه اصلی گزینه 2(Set active partion )رو
انتخاب كنید.در صفحه بعدی ظاهر شده كلید 1 رو زده و Enter كنید.
با عمل فوق درایو C شما به عنوان درایو Start up بوده فعال میشه.سپس پیغام Partion 1 made active ظاهر میشه.
بدین تر تیب پارتیشن بندی به اتمام میرسه .

نكته های قابل توجه :
1.ممكن است در بعضی از سیستم ها در حین عملیات های بالا Restart های متعددی انجام شه.
2.پس از عمل Fdisk حتما توسط دستور a:\format drive را برای همه درایوها انجام دهید تا
به FAT 32 تبدیل شوند.
3.از Fdisk زیاد پرهیز كنید زیرا باعث خراب شدن هارد شما میشه.
4زیاد عجله نكنید


یک جی میل برای صد ایمیل

امروزه استفاده از صندوق پست الکترونیکی (ایمیل ) کوچک و بزرگ نمی شناسد و به جرات میتوان گفت که اکثریت کاربران رایانه دارای یک ایمیل شخصی برای خود هستند .

استفاده از ایمیل دارای مزیت های بسیار زیادی است که مطمئنا تمام کاربرانی که از این سرویس استفاده می کنند به مزیت های آن آگاهند و آن را روشی بسیار مناسب برای رد و بدل کردن اطلاعات می دانند . آدرس ایمیل را می توان از سرویس دهنده های مختلفی به شکل های مختلف تهیه کرد . برخی از سرویس دهندگان رایگان ایمیل عبارتند از :یاهو ، گوگل ، هات میل و سایت فارسی زبان نوآور .

هریک از سرویس دهندگان ایمیل خدمات مختلفی را در اختیار کاربران خود قرار می دهند و کاربران نیز با توجه به نیازهای خود و روش کار با هر یک از این سرویس ها دریکی از آنها ثبت نام نموده و به استفاده از ایمیل شخصی خود می پردازد . در این بین نکته مهمی که در انتخاب کاربران مورد توجه قرار می گیرد میزان حجم اختصاص یافته به صندوق پستی آنان است.


ارشیو 6 گیگابایتی

سرویس ایمیل گوگل تحت نام جی میل به دلیل اختصاص بیش از 6 گیگابایت فضای رایگان به کاربران که در هز لحظه نیز این فضا روند صعودی دارد یکی از محبوب ترین سرویس های ارائه دهنده خدمات پست الکترونیک برای کاربرانی است که به طور مرتب از ایمیل خود برای ارسال و دریافت اطلاعاتشان استفاده کرده و نیازمند آرشیو بندی مرتب و بدون کم و کاست ایمیل های خود هستند .

انتخاب نام ، محدودیت در فضا

از دیگر انواع ایمیل ها میتوان به ایمیل های شخصی صاحبان سایت اشاره کرد . حتما می دانید که استفاده از سرویس ایمیل رایگان مستلزم شامل شدن نام آن سرویس دهنده در انتهای ادرس ایمیل کاربران است به این شکل که چنانجه از سرویس ایمیل کاربران است به این شکل که چنانچه از سرویس ایمیل یاهو استفاده کنید ادرس ایمیل شما به صورت Yournameyahoo. Com و چنانچه کاربر جی میل باشد آدرسی به صورت Yournamegmail. Com به شما اختصاص می یابد .

حال اگر می خواهید ادرس ایمیلی بدون پسوند یا پیشوند سرویس دهنده همچون Infodimain.com را در اختیار داشته باشید ( عبارت Domain .com ادرس سایت شخصی شما است ) باید علاوه بر دارا بودن یک دامنه برای سایت شخصی خود ار یکی از سرویس های میزبانی وب نیز بهره بگیرید . در چنین حالتی شما صاحب یک سایت شخصی هستید و می توانید به تعداد مورد نیاز خود با توجه به میزان فضای اختصاص یافته به سایت خود ایمیل های مورد نظرتان را روی سایت خود ایجاد کنید . همان طور که ذکر کردیم چنانچه بخواهید ایمیل شخصی بدون پسوند و پیشوند را به خود اختصاص دهید می باید فضای ایمیل مورد نظر را نیز خودتان تعیین کنید . این فضا با میزان فضای اختصاص یافته به سایت شما رابطه مستقیم دارد بطوری که اگر 50 مگابایت فضا برای سایت خود خریداری کرده باشید نمی توانید ایمیلی با حجم 100مگابایت برای خود ایجاد کنید و این یکی از مهمترین مشکلاتی است که صاحبان سایت ها را مجبور می کند تا همیشه صندوق پستی خود را خالی کرده و نتوانند آرشیو ایمیل های خود را نگهداری کنند.

انتقال ایمیل به ایمیل

این مقدمه را ذکر کردیم تا علاوه بر آشنایی شما با سرویس دهندگان رایگان ایمیل و همچنین مهمترین مشکل موجود در استفاده از ایمیل های شخصی راه حلی بسیار مناسب برای رفع مشکل صاحبان ایمیل های شخصی با استفاده از سرویس های رایگان ایمیل را ارائه دهیم .

سرویس ایمیل گوگل به نام جی میل یکی از سرویس های رایگانی است که علاوه بر دارا بودن فضای مناسب برای ذخیره سازی ایمیل این امکان را به شما می دهد تا از میزان فضای موجود در آن برای دیگر ایمیل های خود استفاده کنید. همچنین این سرویس به شما این امکان را میدهد تا به راحتی از امکانات مدیریتی موجود در آن برای مدیریت ایمیل های ارسالی و دریافتی خود با چند آدرس مختلف ایجاد کنید . با این دو قابلیت خواهد توانست چندین ایمیل مختلف را به صورت یک جا مدیریت کرده و هنگام ارسال ایمیل نیز به طور انتخابی آدرس ایمیل فرستنده را از میان ایمیل های خود انتخاب کنید .

مزایای استفاده از این روش

استفاده از قابلیت افزودن چند ایمیل به سیستم مدیریتی جی میل و همچنین ارسال و دریافت ایمیل ها با استفاده از این سرویس مزایای بسیار زیادی دارد که برخی از آنها به اختصار عبارتند از :

1ـ مدیریت چندین آدرس ایمیل بصورت همزمان
2ـ دسته بندی بهتر اطلاعات و دسترسی سریع تر به محتوای تمام ایمیل ها
3ـ عدم نیاز به چک کردن هر آدرس ایمیل به طور مجزا
4ـ استفاده از 6 گیگابایت فضای این سرویس برای آرشیو کردن ایمیل ها
5ـ امکان انتخاب آدرس فرستنده ایمیل برای ایمیل های ارسالی به صورت دلخواه
6ـ دریافت خودکار ایمیل ها روی سرویس جی میل
7ـ با خبر شدن از ایمیل های جدید با ابزارهایی همچون Gmail Notifier


استفاده از جی میل برای ارسال ایمیل از آدرس فرستنده مختلف یکی از جمله قابلیت های است که در بالا به آن اشاره کردیم . برای استفاده از این قابلیت باید پس از عضویت در جی میل و ورود به آن وارد بخش settings شده تب Accounts را انتخاب نمایید . حال در بخش Send mail as گزینه Add another email address را کلیک کنید . در پنجره حدیدی که باز می شود در بخش Name نام و در بخش email address آدرس ایمیل مورد نظر خود را که می خواهید ایمیل های ارسالیتان با آن آدرس ارسال شوند را وارد کنید در آخر بر روی گزینه Next step کلیک نموده و پس از آن گزینه Verification Sendرا انتخاب کنید .

برای حفظ امنیت استفاده از این سرویس جی میل ، ایمیل شامل لینک فعال سازی این قابلیت ها را به آدرس ایمیل مورد نظر شما ارسال می کند . در صورتی که صاحب این ایمیل شما باشید و بتوانید ایمیل ارسال شده را دریافت کنید می باید بر روی لینک فعالسازی موجود در آن کلیک کنید تا قابلیت فوق روی سرویس جی میل شما فعال شود . به این شکل شما صاحب ایمیل وارد شده تشخیص داده می شوید و می توانید از آن به بعد در سرویس جی میل خود هنگام ارسال ایمیل ها آدرس ایمیل فرستنده را به آدرس فوق تغییر دهید .

دریافت ایمیل مختلف

از دیگر قابلیت هایی که به آن اشاره کردیم امکان دریافت ایمیل های مختلف بر روی صندوق دریافتی جی میل و آرشیو نمودن آنها است . با این قابلیت میتوانید چندین ایمیل مختلف را با یک بار ورود به سیستم مدیریتی جی میل خود چک کنید و همچنین از فضای 6 گیگابایتی جی میل نیز برای ارشیو بندی اطلاعاتتان استفاده کنید.

برای استفاده از این قابلیت پس از ورود به بخش setting و انتخاب تب Accounts در بخش Get mail form other accounts روی گزینه Add another mail account کیلک کرده و پس از وارد نمودن آدرس ایمیل مورد نظر خود را بطور کامل بر روی گزینه Next step کلیک کنید . در این مرحله جی میل اطلاعات موردنظر همچون نام سرور و پورت مربوط را به طور هوشمند تشخیص می دهد اما بهتر است خودتان نیزآنها را چک کرده و پس از تایید صحت آنها رمز عبور ایمیل مورد نظر را در بخش password وارد کنید .

در این بخش گزینه های مختلفی وجود دارد که یکی از مهم ترین آنها گزینه : Leave a copy of retrieved massages on the server است . با انتخاب این گزینه وقتی ایمیلی از آدرس ایمیل شما دریافت و به جی میل انتقال داده شود یک کپی از آن همچنان در ایمیل اصلی باقی می ماند . چنانچه می خواهید فضای ایمیل اصلی اشغال نشود و آرشیو ایمیل هایتان را در جی میل ذخیره کنید می توانید این گزینه را غیر فعال کنید . در این حالت ایمیل های ارسال شده به ایمیل اصلی شما پس از انتقال به جی میل از روی صندوق پستی اصلی شما حذف شده و تمام آنها در جی میل شما آرشیو شوند .

اگر می خواهید با دیگر امکانات سرویس دهنده گان رایگان ایمیل آشنا شده و از آنها در راستای تسریع بخشیدن به امورتان استفاده کنید بهتر است همین امروز به گشت و گذار در بخش های تنظیماتی سیستم مدیریتی ایمیل خود در این سرویس ها بپردازید . شاید قابلیتی که مدت ها به دنبال آن بوده اید هم اکنون در این سرویس ها وجود داشته باشند! 

دوربین دیجیتال

 دوربین‌های دیجیتال موجود در بازار، کار انتخاب و خرید یک دوربین دیجیتال مناسب را برای خریدارانی که فرصت چندانی برای تحقیق و مقایسه مدل‌های مختلف ندارند، دشوار کرده است. فروشندگان گاهی حتی اجازه لمس و مشاهده از نزدیک دوربین‌ها را هم به مشتریان نمی‌دهند و با بی‌حوصلگی، تنها اعداد و ارقام و اصطلاحاتی را پشت سر هم تحویل مشتری می‌دهند و به او می‌قبولانند که دوربین آنها بهترین دوربینی است که در بازار پیدا می‌شود. بسیاری از مشتریان هم پول امکانات و ویژگی‌هایی را می‌پردازند که ممکن است هرگز به آنها احتیاج نداشته باشند.

 

نکاتی مهم در خرید دوربین دیجیتال

 

دوربین‌های دیجیتال موجود در بازار، کار انتخاب و خرید یک دوربین دیجیتال مناسب را برای خریدارانی که فرصت چندانی برای تحقیق و مقایسه مدل‌های مختلف ندارند، دشوار کرده است.
فروشندگان گاهی حتی اجازه لمس و مشاهده از نزدیک دوربین‌ها را هم به مشتریان نمی‌دهند و با بی‌حوصلگی، تنها اعداد و ارقام و اصطلاحاتی را پشت سر هم تحویل مشتری می‌دهند و به او می‌قبولانند که دوربین آنها بهترین دوربینی است که در بازار پیدا می‌شود. بسیاری از مشتریان هم پول امکانات و ویژگی‌هایی را می‌پردازند که ممکن است هرگز به آنها احتیاج نداشته باشند.


Megapixel
مهم‌ترین عاملی که در تبلیغات تولیدکنندگان و بازار گرمی فروشندگان دوربین‌های دیجیتال به آن اشاره می‌شود،‌ عددی است که همراه با واحد مگاپیکسل نشان داده می‌شود. آنچه از آن با عنوان مگاپیکسل یاد می‌شود، در واقع تعداد پیکسل‌های موجود در هر عکس است. بسیاری از مشتریان تصور می‌کنند هر چه مگاپیکسل دوربینی بیشتر باشد، آن دوربین بهتر است؛ اما لزوماً این طور نیست. دوربینی که مگاپیکسل بالایی داشته باشد، اما کند و لاک پشتی عمل کند، تبدیل به وسیله‌ای اعصاب خرد کن می‌شود. با چنین دوربینی شما صحنه‌های زیادی را از دست می‌دهید و عکس‌هایی که می‌گیرید، اغلب چند ثانیه بعد از لحظه مورد نظر را نشان می‌دهند.  مهم‌ترین نکته هنگام خرید دوربین دیجیتال نه به دوربین که به خود شما بر می‌گردد؛  عکس‌ها را برای چه کاری می‌گیرید؟ اگر عکس‌ها را فقط برای ذخیره کردن روی کامپیوتر و سی‌دی و دی‌وی‌دی می‌گیرید و از آنها در اینترنت استفاده می‌کنید، یک دوربین سه مگاپیکسلی هم کار شما را راه می‌اندازد. اما اگر قصد چاپ عکس‌ها‌یتان را دارید، موضوع فرق می‌کند و بستگی مستقیم به اندازه‌ای دارد که می‌خواهید عکس‌ها را در آن اندازه چاپ کنید.  یک قابلیت دیگر عکس‌هایی که با دوربین‌های با مگاپیکسل بالاتر گرفته می‌شود، امکان انتخاب بخشی از تصویر یا Crop کردن آن است، این طوری می‌توانید تنها بخش یا بخش‌های مورد نظرتان را از یک عکس انتخاب و آن را چاپ کنید. به طور کلی، عکس‌های دارای وضوح تصویر (رزولوشن) دو مگاپیکسل را می‌توان تا اندازه 18*13 سانتیمتر، عکس‌های سه مگاپیکسلی را تا اندازه 25*20 سانتیمتر و عکس‌های 4 مگاپیکسلی را تا اندازه 40*30 سانتیمتر بدون افت کیفیت چاپ کرد.

البته کیفیت عکس‌های یک دوربین، تنها به مگاپیکسل آن بستگی ندارد و رابطه مستقیمی با نوع و کیفیت سنسور حساس به نور دوربین (ccd) و لنز آن دارد. تولیدکنندگان معروف دوربین‌های دیجیتال، به ویژه آنهایی که از دیرباز در کار تولید دوربین‌های آنالوگ بوده‌اند، از حس‌گرها و لنزهای با کیفیت‌تر و البته گران‌تری بر روی دوربین‌هایشان استفاده می‌کنند و همین مساله موجب می‌شود گاهی کیفیت عکس‌های یک دوربین دیجیتال با مگاپیکسل پایین‌تر، بالاتر از عکس‌های دوربین دیگری باشد که مگاپیکسل بالاتری هم دارد.

 

زوم چند  X؟

به هیچ وجه گول اعدادی را که با آب و تاب فراوان در مورد زوم دیجیتال دوربین به شما می‌گویند، نخورید و هنگام خرید تنها به زوم اپتیکال آن توجه کنید.  دوربین‌های ارزان قیمت، معمولاً امکان زوم اپتیکال ندارند. زوم اپتیکال همان بزرگ‌نمایی لنز و همراه با جلو و عقب رفتن لنز است که موجب تغییر فاصله کانونی لنز می‌شود. اما زوم دیجیتال در فاصله کانونی لنز تغییری ایجاد نمی‌کند و با هر بار زوم، بخش کوچک‌تری از سنسور دوربین برای بزرگ‌نمایی عکس انتخاب می‌شود. درست مثل این است که با استفاده از ابزار "زوم" برنامه‌های گرافیکی، روی یک عکس در کامپیوتر زوم کنیم. به همین دلیل است که عکس‌هایی که با زوم بالای دوربین‌های دیجیتال گرفته می‌شود، کیفیت مناسبی ندارد و به خصوص چاپ آنها هم چنگی به دل نمی‌زند.  یک دوربین دیجیتال اتوماتیک معمولی با لنزی حدود 20-8 میلی‌متر معادل 35-120 میلی‌متر در دوربین‌های 35 میلی‌متری و زوم اپتیکال 3x یا سه برابر برای کاربران معمولی،‌انتخاب مناسبی است.

 

اندازه، وزن

 وزن و اندازه دوربین‌ دیجیتال یکی از مواردی است که سازندگان دوربین‌ها در مورد آن با هم رقابت می‌کنند. دوربین سنگین و جاگیر نسبت به دوربینی که در جیب جا می‌شود، تعداد روزهای بیشتری را در طاقچه و کمد اتاق می‌گذارند.


فوکوس دستی

گاهی اوقات در فوکوس خودکار دوربین‌های دیجیتال، اختلال به وجود می‌آید، مثلاً مواقعی که خطوط عمودی یا افقی منظم و موازی زیادی در تصویر وجود داشته باشد در این مواقع استفاده از فوکوس دستی به کمک کاربران می‌آید. فوکوس دستی از آن دسته امکاناتی است که برخی کاربران ممکن است هرگز از آن استفاده نکنند.

 

حافظه
دوربین‌های دیجیتال معمولی همراه با 8 مگابایت حافظه داخلی یا کارتی به همین ظرفیت به فروش می‌رسند که چنین حافظه‌ای تنها گنجایش ذخیره حدود 10 عکس را دارد  بیشتر دوربین‌های دیجیتال از یکی از سه نوع حافظه  CF (Compact Flash)، SM (Smart Media)  یا MS (Memory Stick) استفاده می‌کنند که فرق چندانی با هم ندارند. اگر دوربین انتخابی شما از کارت‌های حافظه CF هم پشتیبانی کند، تنوع و ارزانی این کارت‌ها هم به مزایای دوربین شما اضافه می‌شود.


باتری
دوربین دیجیتال یکی از پر مصرف‌ترین دستگاه‌های الکترونیکی است که با باتری تغذیه می‌شود. باتری‌های مورد استفاده در دوربین‌ها، انواع مختلفی از قبیل NICD, NIMH و Lilon یا باتری‌های قلمی و نیم قلمی معمولی است.  بعضی از دوربین‌ها تنها از باتری‌ها و شارژرهای اختصاصی خودشان استفاده می‌کنند که گران قیمت و کمیاب و بعضاً نایاب هستند. بهتر است دوربینی را انتخاب کنید که از باتری‌های قلمی قابل شارژ معمولی هم پشتیبانی کند. اگر باتری و شارژر دوربین انتخابی شما اختصاصی خودش است، تحقیق کنید که آیا نمایندگی‌ها و دفاتر خدمات پس از فروش این دوربین، باتری آن را به طور مجزا می‌فروشد یا نه.


فیلم و صوت

بعضی از دوربین‌ها می‌توانند فیلم هم بگیرند، اما کیفیت فیلم آنها و همچنین مدت زمان فیلمی که بر روی کارت حافظه ذخیره می‌شود ممکن است خیلی مورد استفاده شما نباشد. اگر دوربین فیلم‌برداری خانگی دارید، این قابلیت دوربین‌های دیجیتال زیاد به دردتان نخواهد خورد.

منوها و تنظیمات محل قرار گرفتن کلیدها و طراحی منوی تنظیم دوربین موضوع مهمی است. آیا تنظیم رزولوشن، زوم، فلاش، دیافراگم و مشاهده و مرور عکس‌های گرفته شده در دوربین انتخابی شما به راحتی و سریع انجام می‌شود؟

 

White balance

به طور ساده، وایت بالانس یا "تراز سفیدی" مشخص می‌کند که در یک تصویر، چه چیز سفید و با توجه به آن، چه چیزی سیاه کامل است. با توجه به مشخص شدن این دو رنگ آن گاه رنگ‌های طیف میان این دو رنگ مشخص می‌شود. به همین دلیل است که مثلاً عکس‌هایی که داخل یک اتاق و با نور معمولی یک لامپ تنگستن یا مهتابی گرفته اید، ممکن است زرد یا آبی به نظر بیاید.  دوربین‌ها حالت‌های مختلف وایت بالانس در محیط‌های نوری مختلف را از هوای آفتابی و ابری تا زیر نور لامپ مهتابی، فلاش و تنگستن گرفته به طور پیش گزیده در خود ذخیره دارند. اما آنهایی که امکان تنظیم وایت بالانس دستی یا Custom را هم عرضه می‌کنند، کامل‌تر و بهترند.

 

مانیتورهای LCD
حالا دیگر تمام دوربین‌های دیجیتال دارای صفحات LCD هستند که برای نمایش هم زمان تصویر یا مرور عکس‌های گرفته شده به کار می‌رود. برخی از آنها زیر نور شدید آفتاب یا لامپ کارایی چندانی ندارد و برخی هم هنگام نمایش تصویر، از بغل دچار اعوجاج می‌شوند.  LCDهایی که می‌توان آنها را با زاویه چرخاند، به گرفتن عکس‌های خلاقانه از زوایای مختلف کمک می‌کند. منظره‌یاب اپتیکیOptical Viewfinder هم، هرچند که کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما مواقعی که باتری دوربین در حال ته کشیدن است، استفاده از آن و خاموش کردن LCD می‌تواند کارساز باشد.


مدهای عکاسی آماده مدهای آماده، نظیر پرتره، ورزشی، منظره، شب و ماکرو، به عکاسان مبتدی امکان گرفتن عکس‌های بهتر با تنظیمات مناسب‌تر می‌دهد. در این حالت‌ها، دوربین به طور خودکار برای عکس‌برداری در شرایط انتخاب شده، آماده می‌شود.  مدهای اولویت شاتر و دیافراگم و جبران نوری از جمله کاربردی‌ترین مدهای آماده دوربین‌هاست.


ISO
در دوربین‌های آنالوگ، تغییر ISO یا حساسیت فیلم به نور، تنها با تعویض فیلم مقدور بود. اما در دوربین‌های دیجیتال به راحتی با تغییر ISO می‌توان حساسیت به نور را کم و زیاد کرد. این قابلیت به ویژه هنگام عکاسی بدون فلاش در محیط‌های کم نور کارایی دارد.  همانند فیلم ها که با حساسیت‌های مختلف نوری عرضه می‌شود، در بسیاری از دوربین‌های دیجیتال هم شما می‌توانید ISO مجازی آنها را برای افزایش حساسیت دوربین جهت عکاسی در نور کم تنظیم کنند. داشتن ISO قابل تنظیم برای شرایطی که فلاش مناسب یا کارآمد نیست، ضروری است.


امکان نصب فلاش خارجی اگر فلاش کوچک و داخلی دوربین نیاز شما را برطرف می‌کند و برنامه‌ای برای استفاده از فلاش‌های خارجی بر روی دوربین‌تان ندارید، می‌توانید از امکان و قابلیت نصب فلاش خارجی روی دوربین‌تان صرف نظر کنید.


تاخیر شاتر

بعضی از دوربین‌های دیجیتال زمان نسبتاً زیادی را تا آماده شدن برای گرفتن عکس بعدی تلف می‌کنند. این مشکل را تنها با امتحان دوربین مورد نظرتان می‌توانید امتحان کنید؛ البته اگر به اندازه کافی خوش شانس باشید و به فروشنده‌ای برخورد کنید که اجازه دهد به دوربین داخل ویترین مغازه‌اش دست بزنید.

 منبع : مرکز دوربین دیجیتال12 راه برای استفاده بهتر از فایرفاکس

در حال حاضر اکثر کاربران اینترنت، نام فایرفاکس، مرورگر محبوب وب را شنیده‌اند و با یکبار استفاده آن را جایگزین اینترنت اکسپلورر کرده اند. این مرورگر فوق العاده که از نظر سرعت و امنیت  نسبت به IE برتر است در داخل خود ترفندهایی نهفته دارد. در این ترفند قصد داریم به معرفی 12 راه برای استفاده بهتر و بهینه تر از قسمت‌های مختلف فایرفاکس بپردازیم که این مرورگر را پیش از پیش کاربردی‌تر می‌کند. فایر فوكس

 1- فضای نمایش بیشتر


آیكون‌های موجود در نوار ابزار را كوچك‌تر كنید. به این آدرس بروید. View > Toolbars > Customize و “Use small icons ” را تیك بزنید.

 
2- كلمات كلیدی هوشمند


به وسیله‌ی این ترفند می‌توانید موتور جست‌وجوی دلخواه خود را به موتورهای جست‌وجوی فایرفاكس اضافه كنید. بر روی موتور جست‌وجوی دلخواهتان راست كلیك و گزینه‌ی” Add a Keyword for this search ” را انتخاب كنید.

بعد یك اسم و یك كلمه‌ی كلیدی به آن بدهید. ( به عنوان مثال من جعبه‌ی سرچ سایت mashable را در نظر می‌گیرم و نام آن را mashable و كلمه‌ی كلیدی را هم mash انتخاب می‌كنم. ) حال برای سرچ كلمه‌ی iphone در سایت mashable كافی است در نوار آدرس فایرفاكس “mash iphone ” را تایپ كنم و دکمه Enter را بزنم. به همین سادگی می‌توانید موتورهای جست‌وجوی دیگری را نیز به فایرفاكس اضافه كنید.

 3- میانبرهای صفحه كلید

یادگیری این میانبرها شاید وقت زیادی بگیرد. ولی وقتی آن‌ها را فرا بگیرید، گشت‌وگذار شما در اینترنت سریع‌تر می‌شود. لیست زیر پركاربردترین میانبرها را شامل می‌شود.

اسكرول‌بار ( page down و page up )

جست‌وجو ( Ctrl+F ) یا ( F3 )

جست‌وجوی سریع ( / )

پیدا كردن مورد بعدی ( Alt+N ) یا ( Ctrl+G )

اضافه كردن به بوكمارك ( Ctrl+D )

ایجاد تب جدید ( Ctrl+T )

باز كردن آخرین تب بسته شده ( Ctrl+Shift+T )

رفتن به قسمت جست‌وجو ( Ctrl+K )

رفتن به نوار آدرس ( Ctrl+L )

بزرگ كردن اندازه‌ی متن ( Ctrl+= )

كوچك كردن اندازه‌ی متن ( Ctrl+- )

بستن تب ( Ctrl+W )

بارگذاری مجدد ( F5 )

نمایش به صورت تمام صفحه ( F11 )

رفتن به صفحه‌ی خانه ( Alt+Home )

باز کردن صفحه ی جدید (ctrl+n)

رفتن به نوار آدرس (ctrl+n یا F6) 

بازگشت به صفحه قبل (alt+left arrow)

رفتن به صفحه بعدی (alt+right arrow)

مشاهده source صفحه (ctrl+u)

مشاهده تاریخچه مرور سایت‌ها (ctrl+h )

پرینت (ctrl+p)

 


4- تكمیل آدرس به صورت خودكار


یك میانبر دیگر كه كاربرد آن به مانند میانبرهای بالا رایج نیست. در نوار آدرس ( Crtl+L )، نام سایت را بدون ” WWW ” و

” com. ” تایپ كنید. سپس Ctrl+ Enter را فشار بدهید. قسمت‌های پرنشده به صورت خودكار نوشته می‌شوند. برای ” net. ” از Shift+Enter و برای ” org. ” از Ctrl+Shift+Enter استفاده كنید.

 
5- حركت در بین تب‌ها


به جای استفاده از ماوس برای انتخاب تب‌ها، می‌توانید از صفحه كلید استفاده كنید.

رفتن به تب بعدی ( Ctrl+Tab ) یا ( Ctrl+ page down )

رفتن به تب قبلی ( Ctrl+Shift+Tab ) یا ( Ctrl+page up )

رفتن به تب موردنظر بوسیله‌ی انتخاب شماره‌ی آن ( Ctrl+1-9 )

 
6- میانبرهای ماوس


بازكردن در یك تب جدید ( كلیك وسط بر روی لینك ) یا ( كلیك چپ+Ctrl )

صفحه‌ی قبلی ( Shift+Scroll down )

صفحه‌ی بعدی ( Shift+Scroll up )

بزرگ كردن اندازه‌ی متن ( Ctrl+Scroll down )

كوچك كردن اندازه‌ی متن ( Ctrl+ Scroll up )

بستن تب ( كلیك وسط بر روی تب )

 

7- پاك كردن آیتم‌ها از history نوار آدرس


فایرفاكس می‌تواند به صورت خودكار، URL هایی را كه قبلا بازدید كرده‌اید، نشان دهد. اما شاید شما نخواهید این URLها نشان داده شوند. به نوار آدرس بروید. بر روی زبانه‌ی كوچك سمت راست آن كلیك كنید. بوسیله‌ی كلیدهای جهت‌دار صفحه كلید، URL مورد نظر خود را انتخاب و توسط دكمه‌ی delete، آن را حذف كنید.

 
8- User chrome


اگر از ظاهر و امكانات فایرفاكس خود خسته شده‌اید، می‌توانید بوسیله‌ی ساختن UserChrome.css ، تغییراتی در فایرفاكس ایجاد كنید. البته كار با آن كمی پیچیده است.

 
9- about:config


مكان اصلی برای ایجاد تغییر در فایرفاكس كه كار با آن خیلی هم پیچیده نیست. شما می‌توانید با تایپ about:config در نوار آدرس به این صفحه بروید. این قسمت تا حدودی شبیه ساختار رجیستری ویندوز میباشد و از 4 شاخه تشکیل شده است:

Prefrence Name :این قسمت همان طور كه از ظاهرش پیداست نام دستور العمل را یدك می‌كشد.

Status : اینجا وضیعت دستور العمل را نشان می‌دهد كه اگر بر روی Default تنظیم شده باشد به این معناست که در حالت پیش فرض قرار دارد و در صورتی که بر روی User Set تنظیم شده باشد مشخص کننده این است که کاربر تغییری در آن ایجاد کرده.

الف - boolean : كه حالت false و true رو معرفی می‌کند.

ب-integer : كه مقادیر عددی رو دریافت می‌كند.

ج- string : كه مقادیر رشته ای رو دریافت می‌كند.

شاخه آخر هم value هست كه مقدار دستورالعمل رو نشان می‌دهد كه ارتباط مستقیم با حالت type دارد.

لازم به ذکر است که اغلب اضافه شونده‌ها در این قسمت دارای Option هستند. پس ممكن است بعضی مقادیر به دلیل نصب اضافه شونده‌ای(Extention) در یك مرورگر باشد.

 

10- به سایتی دلخواه در بوكمارك(BookMark) یك كلمه‌ی كلیدی اضافه كنید


دسترسی به سایت‌های موجود در BookMark بوسیله‌ی این ترفند سریع‌تر می‌شود. بر روی سایتی در BookMark راست كلیك و Properties را انتخاب كنید و در كادر باز شده، فیلد keyword را با یك كلمه‌ی كلیدی پر كنید. حالا شما می‌توانید این كلمه‌ی كلیدی را در نوار آدرس تایپ كنید و به سرعت وارد سایت مورد نظر شوید.

 
11- میزان استفاده از RAM


اگر فایرفاكس قسمت زیادی از حافظه‌ كامپیوتر را اشغال می‌كند، می‌توان آن را محدود كرد. به about:config بروید. ” browser.cache ” را در قسمت F,i,l,t,e,r تایپ و ” browser.cache.disk.capacity “را انتخاب كنید. به طور پیش‌فرض بر روی 50000 تنظیم شده است. اما شما می‌توانید آن‌را متناسب با مقدار حافظه‌ی كامپیوتر خود، كاهش دهید. اگر حافظه‌ی رم شما بین 512MB تا 1GB است، 15000 را امتحان كنید.

 
12- جابه‌جایی یا حذف دكمه‌ی Close Tab


آیا شما به ندرت بر روی دكمه‌ی Close موجود بر روی تب‌های فایرفاكس كلیك می‌كنید؟ شما می‌توانید آن‌ها را جابه‌جا و یا حذف كنید. دوباره به about:config بروید. ” browser.tabs.closeButtons ” را جست‌وجو و باز كنید. كاربرد مقدارها در زیر آمده است.

0 : دكمه‌ Close را فقط بر روی تب فعال نشان می‌دهد.

1 : (پیش‌فرض) دكمه‌ Close را بر روی تمام تب‌ها نشان می‌دهد.

2 : دكمه‌ی Close را نشان نمی‌دهد.

3 : یك دكمه‌ی Close در انتهای نوار تب‌ها نشان می‌دهد.
افزایش سرعت كامپیوتر باحافظه مجازی


در زیر مقاله‌ای وجود داره كه میتونید به كمك اون با استفاده از حافظه مجازی (Virtual Memory) سرعت كامپیوتر خودتون رو افزایش بدین و كارایی RAM رو بیشتر كنید.
این مقاله برای ویندوز XP نوشته شده.


حافظه مجازی چیست؟
یك توضیح ساده از حافظه مجازی این است كه در پردازنده‌های intel 386 و بالاتر این قابلیت وجود دارد كه تا مقدار 4گیگابایت حافظه را آدرس دهی كرد، در حالت عادی این مقدار از ظرفیت RAM بیشتر است.
بنابراین برنامه طوری طراحی شده كه سخت‌افزار قادر باشه از تمام این مقدار حافظه استفاده كنه، در اینجا مفهوم حافظه مجازی شكل میگیره، به این صورت كه حافظه آدرس دهی میشود و بعد آدرس‌ها در فایل‌های مجازی (Pages) ذخیره میشن برای استفاده‌های بعدی.

Page Faults چیست؟
تنها اطلاعات و برنامه‌هایی كه در حال كاركردن هستند در RAM دخیره میشن، بقیه برنامه‌ها در فایل‌های swap file (در ویندوز‌های 95/98/ME به عنوان Win386.swp نام‌گذاری میشوند) یا page file (در ویندوز‌های NT شامل 2000 و XP به عنوان pagefile.sys نام‌گذاری میشوند) ذخیره میشوند، بنابراین وقتی سیستم میخواهد به برنامه‌ای كه در RAM وجود ندارد دسترسی پیدا كند دچار وقفه‌ای میشود كه Page Fault نام دارد.
بعضی اوقات ممكن است به خاطر وجود نداشتن برنامه یا دستور غلط برنامه برای دسترسی به فایل خطایی بروز كند و موجب نمایش "صفحه آبی" شود.

در مواقعی كه فشار برروی RAM زیاد است ممكن است مقداری از فایل‌ها و اطلاعات كه مورد استفاده قرار نمیگیرند وارد حافظه مجازی شوند كه این میتواند باعث شود كه RAM با قدرتی بیشتر از حد معمول عمل كند.

چه قسمت‌هایی در RAM بازگذاری میشوند؟
اطلاعاتی كه در RAM بارگذاری میشوند به دو دسته تقسیم میشوند:

- The Non-Paged area قسمت‌های از سیستم كه بسیار مهم هستند و شامل كد‌های اصلی برنامه‌ها میشوند هیچ‌وقت وارد حافظه مجازی نمیشوند به این قسمت در ویندوز XP عبارت "Non-Paged area" اختصاص داده شده.
گاهی اوقات برنامه‌هایی مثل Norton هم اطلاعات خود را در این قسمت قرار میدهند.

 - The Page Pool كه برای ذخیره موارد زیر استفاده میشه:
» كد‌های برنامه‌ها
» صفحه‌های داده كه اطلاعات واقعی در آنها ثبت میشه، و
» مقداری فضا برای ذخیره فایل‌های Cache

فایل‌های Page كجا هستند؟
فایل page در ویندوز XP فایلی است مخفی (Hidden) كه pagefile.sys نام دارد. این فایل در هربار boot شدن دوباره ساخته میشه و نیازی نیست كه در فایل‌های backup وجود داشته باشه.
برای دیدن این فایل‌ها وارد Folder Option > View بشید و تیك گزینه "Hide Protected mode System files" را بردارید یا گزینه "Show Hidden and System files" رو تیك بزنید.

در سیستم‌های اولیه‌ی NT در هر درایو یك فایل page ساخته میشد تا متناسب با برنامه مورد نظر به محل آن برنامه نزدیكتر باشد، ولی در ویندوز XP فقط یك فایل وجود دارد.

كجا باید مكان و اندازه این فایل را تعیین كنیم؟
در مسیر Control panel > System > Advance در قسمت Performance روی Setting كلیك كنید، در قسمت Advance مقدار این حافظه در حال حاضر را نشان میدهد.
حالا میتوانید روی Change كلیك كنید و با انتخاب درایو مورد نظر یكی از گزینه‌های"Custom" یا "System Managed" یا "No page file" را انتخاب كنید.
با انتخاب گزینه Custom میتوانید مقدار دلخواهتون رو برای این فایل تعیین كنید.
قبل از رفتن به مرحله بعد روی Set كلیك كنید تا تنظیمات ذخیره شود.

آیا این فایل باید روی درایو C باشد؟
(منظور از درایو C درایوی است كه ویندوز روی آن نصب است) اگر فقط یك هارد دارید بهتر است كه مكان این فایل درایو C باشد ولی اگر دو هارد یا بیشتر دارید بهتر است مكان این فایل روی یكی از این هارد‌ها باشد.

كار‌های بالا به شما كمك میكنه كه سرعت سیستم خودتون رو افزایش بدین در صورتی كه واقعا به RAM شما فشار وارد میشه و سرعت كامپیوترتون خیلی پایین اومده.
این روش خیلی تاثیر بیشتری از كار‌هایی مثل Defragment و Disk Cleanup و غیره میتونه داشته باشه.
فیلم سازی با Nero

اگر شما با وسایل دیجیتال سرو کار دارید که نمونه ای از این ابزارها دوربین دیجیتال عکاسی و فیلم برداری است . این وسایل در تعطیلات نوروز کاربرد بسیار زیادی دارند و می توان گفت از جمله ضروری ترین وسایل برای ثبت لحظات و خاطرات خوشی هستند که در کنار یکدیگز سپری می کند . به همین دلیل اط سری آموزشهای نرم افزار Nero است قصد داریم ابزاری از این نرم افزار قدرتمند را به شما معرفی کنیم که با استفاده از آن بتوانید به راحتی و در کمترین زمان ممکنن فیلم ها و عکس های خودتان را میکس و مونتاژ کنید .

 

Nero Vision

ساخت فیلم در فرمت های مختلف DVD، VCD  تدوین و میکس فیلم ها ، افکت گذاری و افزودن جلوه های ویژه تبدیل فرمت های مختلف تصویری به یکدیگر و تبدیل مجموعه عکس ها به صورت اسلایدشوها قابل نمایش در دستگاه های پخش DVD، VCDبرخی از قابلیت های کلیدی این نرم افزار است . نرم افزار  Nero Vision در اکثر نسخه های Nero  موجود است که با توجه به هر یک از این نسخه ها ممکن است دارای تفاوت هایی در امکانات و ابزارهای داخل نرم افزار باشد . ما در این مقاله به شرح امکانات و ویژگی های Nero Vision5  که از سری نرم افزارهای نسخه 8 برنامه Nero  است می پردازیم .

پس از اجرای نرم افزار Nero Vision صفحه اصلی آن را مشاهده خواهید کرد که دارای بخش های مختلفی است . هر یک از این بخش ها امکانات مختلفی دارند که در این مقاله به اختصار به توضیح آنها می پردازیم . دقت داشته باشید که کار با هر یک از این بخشها بسیار راحت است و با کمی آشنایی با رایانه خواهید توانست از تمام بخش ها و امکانات این نرم افزار قدرتمند استفاده کنید .

 

Make DVD

اولین گزینه موجود در صفحه اصلی این نرم افزار گزینه Make DVD  است که خود شامل سه زیر شاخه است . با انتخاب هز یک از این سه گزینه می توانید فیلم ها و کلیپ های مورد نظر خود را در نرم افزار فراخوانی کرده و از آنها بضورت DVD خروجی بگیرید . انتخاب گزینه گزینه اول در این بخش عمومی ترین انتخاب برای کاربران است.

 

Make CD

اگر می خواهید فیلم های خود را تدوین و افکت گذاری کنید سپس آنها را در فرمت هایی همچون Mini DVD ،SVCD، VCDذخیره کنید می توانید از گزینه های موجود در این بخش استفاده کنید.

 

Record Directly to disc

چنانچه می خواهید به صورت مستقیم از دوربین فیلم برداری خود فیلم را گرفته و هم زمان آنرا در حین انتقال به رایانه روی سی دی یا دی وی دی ضبظ کنید می توانید از این گزینه استفاده کنید. با انتخاب این گزینه عملیات Capture از دوربین هم زمان با عملیات کپی اطلاعات صورت می گیرد.

Make movie

 

اگر قصد ندارید فیلم خاصی را ویرایش کنید و می خواهید تکه فیلم ها و کلیپ های مورد نظر خود را همراه با تصاویر  و عکس هایتان به صورت یک جا و در یک فایل تصویری گرد آوری کنید می توانید این گزینه ار انتخاب کنید .

 

Make Slideshow

برای مشاهده عکس ها در تلویزیون باید ابتدا آنها را به فرمت های فایل پخش توسط دستگاه های DVD ، VCD تبدیل کرد . اگر می خواهید عکس های خود را بدین شکل در آورید و روی آنها افکت های مختلفی را اعمال کنید یا بخش موزیک های را در حین نمایش آنها را در نظر بگیرید . می توانید از گزینه چندین زیر شاخه برای شما نمایش داده می شود که هر کدام قادر است تصاویر شما را در استاندارد خاصی به اسلایدشو تبدیل نماید

 

Record video  to Hard disk

دریافت فیلم از دوربین و ذخیره آن دو رایانه توسط این بخش قابل انجام است . با استفاده از این قابلیت می توانید فیلم های خود را به راحتی از دوربین روی رایانه ذخیره کرده و هر زمان که بخواهید تغییرات مورد نظرتان را روی آنها اعمال کنید.

توجه داشته باشید که انتخاب هر یک از گزینه های فوق شما را به صفحه ای هدایت می کند که در تمام موارد دارای گزینه ها و بخش های یکسانی است . تنها تفاوت هر یک از این بخش ها در نوع استاندارد فایل های نهایی است که برای شما ایجاد می کنند .نوع مطلب : اموزش، 
برچسب ها :


درباره وبلاگ

توجه :برای باز شدن کامل وبلاگ از مرورگر فایر فوکس استفاده کنید .
مدیر وبلاگ : R DOLAT ABADI
نویسندگان
نظرسنجی
به نظر شما این وبلاگ چطوره؟


جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :